Tanrı Sözü Nasıl İncelenir ve Uygulanır?

Kutsal Kitap Rab’bi yüceltmek ve O’nun gerçek öğrencisi olmak isteyen her imanlı için bir yapı taşıdır. Rab’bin Sözü şöyle diyor, “Kutsal Yazılar’ın tümü Rab esinlenmesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır.

Bunlar sayesinde Rab’bin adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur.” (2. Timoteos 3:16-17)

Rab, Sözleri aracılığıyla önümüzdeki yolu aydınlatır ve bize rehberlik eder, “Sözün adımlarım için çıra, yolum için ışıktır.” (Mezmurlar 119:105)

Rab’bin Sözü’nü ezberlemek bizi başarılı bir hayata götürür. Kutsal Kitap şöyle diyor, “Yasa Kitabı’nda yazılanları dilinden düşürme. Tümünü özenle yerine getirmek için gece gündüz onu düşün. O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın.” (Yeşu 1:8)

Rab’bin Sözü’ne Kutsal Kitap’tan Benzetmeler:

1. Rab’bin Sözü zafer kazanmamız için gereken kılıçtır. “Kurtuluş miğferini ve Ruh’un kılıcını, yani Rab’bin sözünü alın.” (Efesliler 6:17)

2. Rab’bin Sözü düzeltilmesi gerekenleri görmek ve keşfetmemiz için bakmamız gereken bir aynadır. “Çünkü sözün dinleyicisi olup da uygulayıcısı olmayan kişi, aynada kendi doğal yüzüne bakan kişiye benzer. Kendini görür, sonra gider ve nasıl bir kişi olduğunu hemen unutur.” (Yakup 1:23-24).

3. Rab’bin Sözü yolumuzu aydınlatan, parlayan bir ışıktır. “Gün ağarıp sabah yıldızı yüreklerinizde doğuncaya dek, karanlık yerde ışık saçan çıraya benzeyen bu sözlere kulak verirseniz, iyi edersiniz.” (2. Petrus 1:19)

Rab’bin Sözü nasıl okunur ve incelenir?

Dünya çapında birçok kişi tarafından kullanılan ve popüler olan bir yöntem olan, aşağıdaki üç adım Rab’bin Sözü’nü okuma ve incelemede kullanılabilir:

1. Gözlem

Gözlem yapmak bazı basit soruları yanıtlamaya çalışırken Kutsal Kitap’taki Kutsal Yazıları gözden geçirmeyi içerir. Örneğin: Bu bölümü kim yazdı? Kime yazdı? Bu bölümle ilgili kişiler kimlerdir? Bahsedilen yerler nerelerdir?

2. Açıklama

Kutsal Yazıları açıklamak şu soruları yanıtlama girişimidir: Bu metnin anlamı nedir? Yazarın yazılarındaki amacı nedir? Kutsal Yazılar o zamanın okuyucuları için ne anlama geliyordu? Benim için ne ifade ediyor?

3. Uygulama

Uygulamada, Kutsal Ruh’un size rehberlik ettiği şeyleri ayırt etmeye çalışırsınız. Örneğin: itiraf ederek tövbe etmeniz gereken belirli bir günah var mı? Tutmanız gereken herhangi bir buyruk var mı? Rab’bin yapmanızı yasakladığı bir şey var mı? Yoksa Rab’bin yapmaya devam etmenizi istediği bir şey var mı?

Rab’bin Sözü’nden yararlanmak için, beş adımdan oluşan şu çalışmayı uygulayabilir, bir elin parmaklarını sayarak alıştırma yapabilirsiniz:

  1. Rab’bin Sözü’nü okuyun.
  2. Üzerinde derin düşünün.
  3. Ezberleyin.
  4. İnceleyin.
  5. Uygulayın.

Uygulama yapmak gerçekten çok önemlidir. Rab’bin Sözü’nü okumak, üzerinde derin düşünmek, ezberlemek veya incelemek yeterli değildir. Ek olarak, bunu her gün uygulamanız ve yaşamanız gerekir, böylece Rab size ruhsal yaşamınızda ve O’nunla günlük ilişkinizde güç, zafer ve neşe verir.

Uygulama

– Rab’bin Sözü’nü okumak ve üzerinde derinlemesine düşünmek için günlük bir zaman belirleyin. Bazı bölümleri ezberleyin, bazı metinleri çalışın ve Rab’bin sizden neyi uygulamanızı istediğini keşfedin. Bu, vazgeçilmesi gereken bir günah, yerine getirilmesi gereken bir buyruk veya Rab’bin daha sonra yapmanızı istediği yeni bir şey olabilir.

Eğer sorularınız varsa size yardımcı olmak isteriz ,

Sevgiyle.

Scroll to Top