Rabbim Tövbemi Kabul Etti mi?

“Rab İle Olan Kişisel İlişkimde Ruhsal Olarak Nasıl Gelişebilirim?”

Altı derslik olan bu seri Rab ile günlük ilişkinizde nasıl gelişebileceğiniz ve O’nunla bu yolda nasıl yürüyebileceğiniz hakkında size rehberlik sunmayı amaçlamaktadır.

Mesih İsa’yı Kurtarıcısı olarak kabul ettikten sonra, birçok kişi kurtuluşundan şüphe eder ve “İmanlı oldum mu?” diye sorar. Benzer olarak, “Şimdi Tanrı’nın çocuğu mu oldum?”, “İsa Mesih’i Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etmek için dua ettim ama peki ya sonrasında işlediğim günahlar ne olacak?”, “Ölümden sonra ne olacak?”, “Rab gerçekten tövbemi kabul etti mi?” gibi sorular akıllarından geçer.

İsa Mesih bize Yuhanna bölümünde şöyle diyor: “Koyunlarım sesimi işitir. Ben onları tanırım, onlar da beni izler. Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz. Onları bana veren Babam her şeyden üstündür. Onları Baba’nın elinden kapmaya kimsenin gücü yetmez. Ben ve Baba biriz.” (Yuhanna 10:27-30)

Rab’bin sözleri bize güven verir ve kimsenin bizi İsa Mesih’in elinden kapamayacağına dair kendisine olan inancımızı güçlendirirler.

Rab İsa Mesih’in çocuğu olduğunuzu gösteren üç şey vardır, bunlar:

1. ​​Mesih İsa’da yeni bir yaşamı yürekten arzulamak

İsa Mesih’i ararken kalbinizdeki gerçek arzuyu incelemeli ve içtenlikle O’nunla yeni bir hayat yaşamaya karar vermelisiniz. Ancak o zaman sizi dinlediğinden emin olabilirsiniz.

Gerçek bir tövbe arzusu olmayan kişi, günahtan vazgeçemez ve zevklerini feda edemez, bu durumda İsa Mesih’i kabul etmeye hazırlıksız olursunuz.

2. İsa Mesih’in hayatınıza girmesini istemek 

İsa Mesih’i Rab ve Kurtarıcınız olarak kabul etmeyi yürekten arzulamanız çok önemlidir, ancak bu arzunuzu söylemlerinizle ve dürüstçe yürekten ifade etmeli, O’ndan hayatınıza girmesini, yüreğinizi değiştirmesini istemeli, böylelikle tövbe ederek O’nunla yeni bir hayata başlamalısınız. Bunu yaparsanız emin olun ki Rab İsa Mesih kalbinizin tahtına oturur.

3. Rab’bin Sözünün dürüstlüğüne ve içtenliğine güvenmek

İmanımızın ve İsa Mesih’i kabul etmemizin temeli, O’nun sadık olduğuna ve Sözünün doğru olduğuna olan tam güvenimizdir. Kutsal Kitap bize Çölde Sayım bölümünde şöyle der, “Rab insan değil ki, yalan söylesin; insan soyundan değil ki, düşüncesini değiştirsin. O söyler de yapmaz mı? Söz verir de yerine getirmez mi?” (Çölde Sayım 23:19)

Rab dürüst ve sadıktır. Kendisini inkâr etmez, sizi aldatmaz, size verdiği sözden geri dönmez. O’na ve vaatlerine güvenin; size sonsuz yaşamı vaat eden O’dur.

1. Yuhanna 5:13-15’te şöyle der, “Rab Oğlu’nun adına iman eden sizlere, sonsuz yaşama sahip olduğunuzu bilesiniz diye bunları yazdım. Rab’bin önünde güvenimiz şu ki, O’nun isteğine uygun ne dilersek bizi işitir. Her ne dilersek bizi işittiğini bildiğimize göre, O’ndan dilediklerimizi aldığımızı da biliriz.”

Bu Kutsal Yazılar, Rab’bin vaatlerini yerine getireceğine ve O’nun iradesine uygun bir şey istersek bizi dinleyeceğine dair bize güvence verir. Böylece kurtuluşunuzdan emin olabilirsiniz. Şüphe etmeyin ve iblisin sizi Rab’be inanarak yaşayacağınız kurtuluştan şüphe ettirmesine izin vermeyin. Ayrıca, duygularınıza bağlı kalmayın. Duygularınız ne bir kriter ne de bir temeldir, çünkü onlar inancı takip etmeyebilir. Bunun yerine takip etmeniz gereken temel, Rab’bin Sözü ve vaatlerinin güvenilirliği dir.

Uygulama:

İblis ile olan mücadelenizde yardım almak için 1. Yuhanna 5:13-15’i ezberleyebilirsin.

Eğer sorularınız varsa size yardımcı olmak isteriz ,

Sevgiyle.

Scroll to Top