Her şeyi İmanla Nasıl Daha Doğru Görürsünüz?

Evli bir çift gemideyken şiddetli bir rüzgâr esip gemilerine çarpar. Kadın dehşete kapılarak kocasına, “Korkmuyor musun?” diye sorar. Kocası cevap vermez, bunun yerine cebinden çakısını çıkarır, kadına doğru tutarak “Korkuyor musun?” der. Karısı “Hayır, onu sen tutuyorsun ve bana zarar vermezsin.” der. Bunun üzerine kocası, “Hayatımız, geleceğimiz, bugünümüz, her şeyimiz Egemen Rab’bin elindedir. Her şey O’na olan inancımıza ve güvenimize bağlıdır. Öyleyse, Rab’be güveniyor ve hayatımıza dair her şeyi O’na teslim etmiyor muyuz?” der.

İmanın Tanımı: İman, kendisine göre davranılan bir emanettir. İman, Rab’bin Sözü’ne dayanan, vaatlerini ve sözünü tutan Rab’bin varlığına inanmaktır.

Öğrencilik ve Kişisel Görüş:

Öğrencilik sürecindeki imanla öğrencinin becerileri arasında fark vardır. Kişi öğrencilik sürecine ikna olduğunda, yöntem ve tekniklere aşina olmasa bile, öğrencinin uzun vadeli etkilere hâkim olması çok önemlidir. Çünkü, İsa Mesih’in sözünü dünyaya ulaştırmak için stratejisinin öğrencilik olduğuna içsel olarak ikna olmuş durumda olmalıdır. Eğer biri potansiyele ve yeteneğe sahipse, öğrenciliğin yöntem ve tekniklerini biliyorsa ancak, kişisel ve içsel olarak öğrenciliğe ikna olmadıysa vereceği meyve de az olur. Sonuç olarak, öğrencilik süreci hızla sona erer.

Bu nedenle, ruhsal çoğalma sürecinde sahip olunan kişisel iman asıl fark yaratan şeydir.

Öğrencilik sürecinde size yardımcı olacak öğretiler:

  1. Tekniklerden çok ilkeleri önemseyin.
  2. İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasına önem verin.
  3. Yetenekten çok düşünme sürecini önemseyin.
  4. Yüce Rab hakkında teoriler öğrenmekten çok O’na nasıl güvenileceğini önemseyin.

Eğer sorularınız varsa size yardımcı olmak isteriz ,

Sevgiyle.

Scroll to Top